Piektdien, 16. septembrī, Latvijas Ārstu biedrība sadarbībā ar Zemkopības un Veselības ministriju pasniegs apbalvojumu „Veselīgs Latvijas uzturs”, ko šogad saņems trīs zemnieku saimniecības: z/s „Lapegles” Lendžu pagastā Rēzeknes novadā, z/s „Atkalas” Isnaudas pagastā Zilupes novadā un z/s „Bagātības” Indras pagastā Krāslavas novadā.
Latvijas Ārstu biedrības apbalvojums “Veselīgs Latvijas uzturs” ir oficiāli pausta atzinība un pateicība Latvijas lauksaimniekiem, zivsaimniekiem, pārtikas ražotājiem par sasniegumiem veselīgu uzturproduktu ražošanā, veselīga uztura lietošanas un veselīga dzīvesveida veicināšanā, par izciliem Latvijā ražotiem uzturlīdzekļiem, ko ārsti iesaka ikdienas vai speciālā diētiskā uzturā. Latvijas Ārstu biedrības apbalvojums “Veselīgs Latvijas uzturs” var tikt pasniegts arī par izcilu ieguldījumu uzturzinātnes, dietoloģijas, endokrinoloģijas un citu medicīnas zinātņu attīstībā, kas veicinājis veselīga uztura lietošanu profilaksē, ārstniecībā un rehabilitācijā. Latvijas Ārstu biedrības apbalvojuma “Veselīgs Latvijas uzturs” devīze ir „Valetudo Patriae” (Veselība Dzimtenei). Apbalvojums sastāv no tēlnieka Jāņa Strupuļa veidotas medaļas „Valetudo Patriae”, uz kuras redzams medicīnas un veselības dievs Asklēpijs ar savu meitu Higieju, kā arī mākslinieka profesora Guntara Sietiņa veidots diploms „Valetudo Patriae” A3 formātā.
Latvijas Ārstu biedrība savu apbalvojumu “Veselīgs Latvijas uzturs” pasniedz sadarbībā ar Zemkopības un Veselības ministriju, un apbalvojamos izvēl Latvijas Ārstu biedrības un Veselības ministrijas izraudzīta komisija pēc zemkopības ministra ieteikuma.
Gadā tiek pasniegtas trīs balvas “Veselīgs Latvijas uzturs” pārstāvjiem no viena Latvijas reģiona. 2016. gadā visas trīs balvas tiks pasniegtas Latgales zemnieku saimniecībām par ieguldījumu veselīga uztura ražošanā.
Z/s „Lapegles“
Zemnieku saimniecība „Lapegles” savu darbu sāka 1991. gadā, bioloģiski sertificēta ir vairāk nekā 10 gadus. Saimniecības darbošanās galvenais virziens ir biškopība un pašlaik īpašnieku pārraudzībā ir 240 bišu saimes. Ģimenes saimniecība, kas atrodas ļoti sakoptā un ainaviski skaistā vietā Lendžu pagastā, ražo medu un citus biškopības produktus (propolisu, bišu maizi), 2015. gadā saražoja vairāk nekā 8 tonnas medus un no tā gandrīz 700 kg tika eksportēti uz Dāniju. Z/s „Lapegles” ražo arī augu tējas, realizē tās vietējā tirgū, kā arī plāno eksportēt sadarbībā ar citiem Latvijas uzņēmumiem. Biškopības saimniecība uzņem arī apmeklētājus, kuriem piedāvā bišu saimes noslēpumu izzināšanu, gardo un vērtīgo biškopības produktu izbaudīšanu un iegādi. Z/s „Lapegles” ir īstenots viens projekts Lauku atbalsta dienesta pasākumā „Lauku saimniecību modernizācija”.
Z/s „Atkalas”
Zemnieku saimniecība „Atkalas” savu darbu sāka 2006. gadā. 2007. gadā saņemts sertifikāts par pārejas periodu uz bioloģisko lauksaimniecību. 2008. gadā pēc saimniecības atestācijas saņemts bioloģiskās atbilstības sertifikāts. Saimniecības darbošanās galvenais virziens ir biškopība, un pašlaik īpašnieku pārraudzībā ir 55 bišu saimes un pāris govju. Saimniecības drava atrodas netālu no Isnaudas pagasta Bobišiem, pie pašas Terehovas robežas, skaistā un sakoptā vietā, kur dabiskā vidē nav lauksaimniecībā izmantojamo zemju un citu objektu. Bišu produkcija tiek pārstrādāta Zilupē, Sila ielā 4, kur saimnieki uzņem ekskursantus un kur var iegādāties saražotos labumus. Saimniecībā iegūst liepu un dažādu ziedu medu. Saimniecība aicina interesentus pieteikties ekskursijām. Tajās tiek piedāvāta medus degustācija, stāstīts par bišu dzīvi, rādīts medus, vaska apstrādes process, kā arī piedāvāts kvalitatīvs medus. Saimniecība nodarbojas arī ar labdarību, palīdz vietējai draudzei. Ir realizēti divi saimniecības modernizācijas projekti LEADER pasākumā „Lauksaimniecības produktu ražošanas un pirmapstrādes vai pārstrādes un pirmapstrādes mājas apstākļos veicināšana”. Projektu realizācijas mērķis bija modernizēt un uzlabot saimniecības darbību – bioloģisko biškopību, uzlabot un pilnveidot medus apstrādes un fasēšanas procesu.
Z/s „Bagātības”
Zemnieku saimniecība „Bagātības” savu darbu sāka 2006. gadā, un vienlaikus tika sākts bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācijas process. Galvenie saimniecības darbības virzieni ir gaļas, piena lopkopība. Pašlaik saimniecībā ir astoņas slaucamas govis un 33 liellopi, 2015. gadā saimniecībā saražoja gandrīz 45 tonnas piena, no tām 13 tonnas tika pārstrādātas saimniecībā. Blakus tradicionālajai piena lopkopībai un gaļas liellopu audzēšanai saimniece Olga kopš 2012. gada 6. septembra ir reģistrējusies kā piena produktu mājražotāja. Vietējā tirgū tiek piedāvāti astoņu veidu sieri – ar ķiplokiem, zaļumiem, ķimenēm, papriku, žāvētiem augļiem, saulespuķu sēkliņām un apceptais siers. Pircēju vidū vislielākais pieprasījums ir pēc apceptā siera un siera ar žāvētiem augļiem. Iecienīts ir mājas biezpiens, krējums un svaigs piens. Viesmīlīgie saimnieki apmeklētājus iepazīstina ar savu savdabīgi izveidoto – ar Aizkarpatiem raksturīgām niansēm – sakopto saimniecību, ar saimnieka prasmīgām rokām labiekārtotu sētu un apkārtni, ar dekoratīvo šķirņu putnu kolekciju un bioloģiskās gaļas un piena liellopu audzēšanas pieredzi. Saimniecība ir iekļauta Latgales kulinārijas mantojuma tīklā. Īpašais kulinārā mantojuma piedāvājums ir lauku siers un mājas saldējums.
Balvas “Veselīgs Latvijas uzturs” pasniegs zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis un Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Trupovnieks.
Avots: Latvijas Ārstu biedrība