Jau ar pirmo jūniju Eiropā vai ASV sertificētus bioloģiskos produktus abos okeāna krastos varēs tirgot ar vienotu sertifikātu. To paredz vienošanās starp Eiropas lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Dačanu Čološu un ASV lauksaimniecības sekretāra vietnieci Ketlīnu Merigenu. Pašmāju bioloģiskās produkcijas ražotāji atzīst – tas ļaus ietaupīt ne vienu simtu latu vien.
Līdz šim audzētāji un uzņēmēji, kas vēlējās tirgot savu produkciju abpus Atlantijas okeānam, bija spiesti iegūt divus dažādus sertifikātus par atbilstību katras puses normām, kas nozīmēja, ka arī maksāt, veikt pārbaudes un sagatavot dokumentāciju vajadzēja divreiz. “Latvijā mums ir divas institūcijas, kas sagatavo ES sertifikātu, tas maksā pārsimt latu,” stāsta uzņēmuma “Aloja Starkelsen” ģenerāldirektors Jānis Garančs. “Taču, ja nepieciešams ASV sertifikāts, jāšķiras jau no 6000 – 7000 ASV dolāru, jo šurp brauc Amerikas inspektors, kura ceļojuma izmaksas un nedēļas uzturēšanās Latvijā mums pašiem jāapmaksā,” skaidro J. Garančs.
Tomēr lielākā bioloģiskās kartupeļu cietes ražotāja “Aloja Starkelsen” vadība ir pārliecināta, ka panāktā vienošanās tiešām būs izdevīga abām pusēm, bet jo īpaši – mazajiem uzņēmējiem.
Jānis Garančs: “Pasaules tirgos bioloģiskās kartupeļu cietes nekad nav pieticis – ik gadu pieprasījums pieaug pat par 10 – 20 procentiem.
Tādēļ aicinātu pašmāju zemniekus vairāk pievērsties cietes kartupeļu audzēšanai, jo ar to tiešām var nopelnīt. Katrā ziņā mēs esam atvērti jauniem sadarbības piedāvājumiem. Turklāt mēs konsultējam zemniekus, kas tikko sāk audzēt šos kartupeļus, piedāvājam viņiem arī sēklas materiālu.”
Piebildīšu, ka bioloģisko produktu nozares kopējais pienesums ASV un Eiropas Savienībā ir aptuveni 40 miljardi eiro jeb 32 miljardi latu, un ar katru gadu tam ir tendence pieaugt.
Dačans Čološs, ES lauksaimniecības komisārs: “Šī vienošanās ir ar divkāršu pievienoto vērtību. No vienas puses, samazinoties birokrātijai un izmaksām, bioloģiskajiem lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem būs vieglāk piekļūt ASV un ES tirgiem un pieaugs konkurence. No otras puses, tā uzlabos bioloģiskajiem produktiem piemērojamo normu caurspīdīgumu un vairos patērētāju uzticēšanos.”
Tikmēr Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas izpilddirektore Mairita Blūma norāda – mūsu valstī bioloģiskās saimniecības nesaražo tik lielu produkcijas apjomu, lai būtu to izdevīgi eksportēt uz ASV. “Lai gan saražotā apjomi var šķist samērā lieli, tomēr nepietiek gana lielu un zaļi domājošu ražotāju. Ja ir kāds ekskluzīvs produkts, kā, piemēram, bioloģiskā kartupeļu ciete, tad ir vērts domāt par šādu eksportu,” ir pārliecināta M. Blūma. Galvenais bioloģiskajiem ražotājiem būtu arī izprast, kādas ir patērētāju vēlmes tālajā Amerikā.
“Piemēram, Ņujorkā jau pastāv daudz krievu un baltiešu veikaliņu, varbūt ir vērts tiem piedāvāt kādas ārstniecisko augu tējas vai kādu citu tur neatrodamu produktu,” prāto M. Blūma.
Līdz ar jauno vienošanos visus produktus, kas atbilst partnerības nosacījumiem, varēs tirgot un attiecīgi marķēt kā sertificētus bioloģiskos ražojumus, gaļu, graudaugus vai vīnu. Lai gan ASV un ES bioloģiskās ražošanas normas nedaudz atšķiras, abas puses atzīst, ka to programmas ir līdzvērtīgas, izņemot antibiotiku lietošanas aizliegumu. ASV Lauksaimniecības departamenta bioloģisko ražošanu reglamentējošie noteikumi aizliedz izmantot antibiotikas, izņemot bakteriālās iedegas apkarošanai bioloģiskos ābeļu un bumbieru dārzos. ES bioloģiskās nozares regulējums ļauj antibiotikas izmantot tikai inficētu dzīvnieku ārstēšanā. Sertificētājiem būs jāpārliecinās, ka jebkuriem produktiem, ko tirgo saskaņā ar šo partnerību, antibiotikas nav izmantotas nekādos
nolūkos.
Tā kā jaunā vienošanās spēkā stāsies 1. jūnijā, “Aloja Starkelsen” šogad vēl būs jākārto abi sertifikāti. “Kā zināms, kartupeļus stāda agrāk nekā pirmajā jūnijā, tādēļ šogad šo jauninājumu mēs vēl nevarēsim izmantot,” smej.”J.Garančs.
Avots: http://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=344363:viens-sertifikts-no-es-uz-asv&Itemid=134