Turpinot pagājušā gada nogalē uzsākto sadarbību ar lektoru Džoelu Viljamu, LLKC kopā ar Latvijas Bioloģisko lauksaimniecības asociāciju 19. janvārī organizē semināru “Ieteikumi augsnes auglības un veselības nodrošināšanai bioloģiskajā lauksaimniecībā”. Lektors no Anglijas turpinās sniegt praktiskus padomus, kā ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm veicināt augsnes veselību un kultūraugu izturību pret slimībām un kaitēkļiem.
Semināra mērķis
Semināra mērķis ir sniegt padziļinātas zināšanas par barības vielām augsnē un to nozīmi veselīgu un pret slimībām un kaitēkļiem izturīgu kultūraugu audzēšanā. Semināra dalībnieki varēs iepazīties ar vienkāršiem rīkiem, kurus katrs saimnieks var izmantot saimniecībā, lai noteiktu kultūraugu kvalitāti un veselību, un saņemt praktiskus padomus, kā uzlabot augsnes auglību un stiprināt augu veselību ar dažādiem augsnes uzlabotājiem un augu veselību veicinošiem līdzekļiem: zaļmēslojumu, zāļu vircu, kompostu, komposta tējām, melasi, jūras aļģu ekstraktiem u.c. Latvijā bioloģiskie lauksaimnieki reti izmanto iedarbīgu augu barošanu– preparātu smidzināšanu uz augu lapām. Tiks stāstīts par to, kā tas ietekmē mikroorganismu aktivitāti augsnē.
Šis seminārs ir turpinājums pagājušajā gada 24. novembra semināram “Mikroorganismu nozīme augsnes auglības un augu veselības veidošanā”, tāpēc stingri iesakām tiem dalībniekiem, kuri nav apmeklējuši iepriekšējo semināru, noskatīties semināra video ierakstu, kas ir pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=nqB9sZ_BEXo&index=1&list=PLtf9tPuLditHC42BiaGY-eYVhYSX3KGWk
Par lektoru
Lektors Džoels Viljams ir aizrautīgs pasniedzējs, kurš ar prieku dalās savās teorētiskajās un praktiskajās zināšanās par bioloģisko saimniekošanu, it īpaši augsnes auglības nodrošināšanu, mikroorganismu lomu augsnes auglības veidošanā un augu izturības nodrošināšanu pret slimībām un kaitēkļiem. Džoelam ir talants pasniegt sarežģītas un tikai zinātniekiem saprotamas lietas vienkāršā valodā, tāpēc viņš ir pieprasīts lektors Austrālijā, Lielbritānijā, Dienvidāfrikā, Kanādā un ASV.
Pēc bakalaura grāda iegūšanas lauksaimniecībā ar specializāciju augu un augsnes zinātnēs Džoels strādājis gan bioloģiskajās, gan konvencionālajās saimniecībās un bioloģiskās lauksaimniecības sertifikācijas iestādē, vērtējot augsnes bioloģiju un ķīmiju un sniedzot padomus augsnes uzlabošanai. Džoels dzimis Austrālija, taču šobrīd viņš dzīvo Anglijā un ir atbildīgs par bioloģiskā dārza uzturēšanu Roehampton Universitātē Londonā. Paralēli darbam universitātē viņš turpina lasīt lekcijas lauksaimniekiem visā pasaulē un tagad –arī Latvijā.
Vairāk par lektoru Džoelu Viljamu var uzzināt viņa mājaslapā: http://www.biolifeag.com/
Seminārs paredzēts:
- bioloģiskajiem lauksaimniekiem;
- ikvienam, kas interesējas par augsnes un augu veselības uzlabošanu ar bioloģiskajām metodēm.
Semināra norises laiks un vieta:
Seminārs notiks 2016. gada 19. janvārī Tīnūžu Tautas namā, “Kraujās”, Tīnūžos, Ikšķiles novadā no plkst. 9.30 līdz 16.00.
Semināra valoda:
Seminārs notiks angļu valodā ar tulkojumu latviešu valodā.
Dalības maksa:
Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas aktīviem biedriem seminārs ir bezmaksas!!!
Pārējiem dalībniekiem dalība seminārā ir 20 eiro.
Reģistrācija un plašāka informācija:
Lai pieteiktos dalībai seminārā, sazinieties ar LLKC projektu vadītāju Lāsmu Ozolu pa e-pastu: [email protected] vai tālr. 27815545.
Pieteikšanās semināram ir obligāta!
Semināra “Ieteikumi augsnes auglības un veselības nodrošināšanai bioloģiskajā lauksaimniecībā” programma:
Barības vielas augsnē:
- Makro- un mikro- elementi un augu veselība.
- Elementu mijiedarbība un konkurence.
- Kopējie, apmaiņas un šķīstošie elementi – ko ataino augsnes analīzes.
- Kā ar augu un mikroorganismu palīdzību piekļūt minerālvielu rezervēm
Augu izturības pret slimībām veidošana:
- Vienkārši rīki augu veselības un kvalitātes novērtēšanai: refraktometrs un rīki pH, K, Ca, NO3– noteikšanai augu sulā.
- Mikroorganismu loma augu izturībai pret slimībām.
- Barības vielas, kas nodrošina izturību pret slimībām – silīcijs, fosfors, kalcijs, slāpeklis.
- Slimību cēloņu noskaidrošana, nevis cīnīšanās ar sekām.
- Sistēmiska domāšana un izmaiņas augu veselības veicināšanai.
Ieteikumi augsnes auglības uzlabošanai un augu barošanai:
- Augsnes uzlabotāji –humīnskābes un fulvīnskābes, jūras aļģu ekstrakti, zivju emulsija, melase, zāļu vircas un ekstrakti, komposts un komposta tējas.
- Zaļmēslojums – kāpēc, kādu, kad un kā to izmantot.
- Augu barošana caur lapām – kāpēc, kad un kā vislabāk barot augu caur lapām.
Informāciju sagatavoja:
Lāsma Ozola,
LLKC projektu vadītāja